0

$125 Weekly Meal Plan

chicken 933167 1280
We'd love you to SHARE this blog post!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Here’s an example of a weekly meal plan for four people. You can use this to plan your own weekly meal plan by substituting your own recipes. But remember to stick to a budget of $125 for the week. This plan used products bought from Woolworths so buying from Aldi for example will give you more savings. Some people don’t have access to shops other than the big two so we based the costing on Woolworths products in 2015.

125mealplan

I tend to eat any leftovers from the night before dinner for my lunch the next day. If there isn’t any leftover then I make a sandwich or wrap with what’s available. Of course for snacks you’ll need to make a cake/biscuits or a slice to eat throughout the week.
Toast is a favourite in our house as an after school snack so stock up on the bread and keep it in the freezer.

  • To keep the costs down check out the specials and generic brands.
  • Try mixing cereals together, add one cheap one to a normal cost one to reduce the cost. They won’t even notice if you mix them with a similar, but cheaper brand of cereal.
  • Sliced meats from the deli are a cheaper way to buy the sandwich meats instead of the prepacked ones.
  • Remember serving sizes are not huge – it’s healthier and cheaper to have normal serving sizes.
  • Only buy what you need – check your freezer and pantry, you might already have what you need.
  • You can also shop around to find the best prices for all the items on the shopping list to save more money.
  • For the chicken sausages in gravy dinner I parboiled the sausages and sliced them – this way I only used 4 sausages. I added a sliced onion and any leftover veges I had in the fridge. I then had enough sausages for the BBQ on Saturday night. Again I sliced them but in half lengthwise this time.
  • I made up all the mince meals in one go. First I divided the mince into quarters – to one quarter I then added a chopped onion and grated carrot, some frozen peas,carrots corn mix to make the pastie filling. To two quarters I added a chopped onion and grated carrot, BBQ sauce, egg and breadcrumbs and then made up the hamburger patties for the hamburgers and BBQ. To the last quarter of mince I added some dried thyme, grated carrot, grated onion and 1/2 cup breadcrumbs and made that into the sausage rolls.
  • Note the leftover silverside from Sunday dinner was thinly sliced for sandwiches the next day and a cupful was chopped to use in the corned beef hash.
  • We had our hamburgers on normal bread toast.

Shopping List (Using rounded up amounts and purchased from Woolworths) You of course can find these items even cheaper if you shop around but for this exercise we’ll buy it all from Woolworths.

500gm bacon $5.00

2 dozen eggs $10.00

2 boxes cereal or muesli $8.00

2 loaves bread $2.00

200gm sliced ham $3.00

1 chicken breast or 200gm sliced chicken (for sandwiches) $3.00

Spaghetti $1.00

Cheese $5.00

Cream $1.00

Puff pastry $2.50

Pita bread for pizza bases or tortillas $4.60

Milk and yoghurt $3.00 (milk) $5.00 (yoghurt)

Silverside $12.00

1kg Beef Mince $12.00

Chicken sausages $7.00

Chicken mince $6.00

Tin of Salmon $3.00

Total $92.00

You could use powdered milk and make your own yogurt and pizza bases to reduce the costs further.

Lettuce Iceberg $1.00

Tomatoes 1kg $4.00

Cucumber $2.00

Frozen peas and beans 1kg $2.00

Onions 1kg $2.00

Potatoes 2kg $4.00

Carrots 1kg $1.30

Assorted Fruit for lunches $15.00

Total $32.40

Grand total = $124.40 (based on buying everything from Woolworths)

 


 

    Ready to have fun while still saving your money?

    Sign Up for free money tips to help you get what you want in life.

    .