Instagram

Follow Me!

0

Saving Money on GroceriesIf you spend between $200 – $300 week on groceries for your family then that is costing you between $10,000 – $15,000 a year. Realistically you’re probably wasting some of the food you buy and therefore some of the money you’re spending. It’s important to learn how to shop, store and cook food properly so you don’t waste your hard earned money by throwing away rotten or wasted food every week.

We’ve got a lot of ideas on how to buy, store and cook your food so you can keep the wastage to an absolute minimum and save more money! Check out Oz Bargain for food deals in your area.

Here’s 10 quick tips to get you started.

  1. Always look in your pantry and freezer and take stock of what you have and what you need to buy. Do this monthly and you should be able to save doubling up on items.
  2. Only buy what is on special from the meats section and use that to make meals for the week. Cook double and freeze half for next month for more savings. Substitute higher priced meats for lower or alternative cuts.
  3. At the end of each week go through your fridge and pantry and use the foods that look like they won’t last much longer. Add them to soups, casseroles, stir fries or chop and freeze them for stock.
  4. Try replacing your normal brands with a lower category of the same product and see if you can tell the difference. Supermarkets now offer items in ‘premium’, ‘own brand’, ‘value’ or ‘basic’ for example and the price difference can be significant.
  5. Try shopping at Aldi once a month to stock up on pantry goods and then supplement with the other supermarkets if you can’t stand the thought of changing altogether.
  6. Consider buying from the over the counter deli section of the supermarkets. The savings can be huge here and all you’ll need to do is store your items in a suitable container when you get home or freeze for later.
  7. Shopping alone can also save you money and stress. Try to shop alone or try online shopping to avoid the inevitable impulse buys. Online shopping can save you hundreds of dollars a year by simply allowing you to buy items on sale and stick to a budget and list. You can also compare prices and brands easily.
  8. Use your freezer. Buy meat and fish when on sale and freeze in portions. If you have leftovers of a cooked meal, divide it into single-serve portions, and freeze it to reheat for later meals.
  9. Grate, slice and dice your own meats, cheeses and vegetables. It’s cheaper to buy these things in large hunks and do the work yourself. It’s not hard and will save you heaps.
  10. Buy fruits and vegetables that are in season. The prices of out of season produce can be twice as much as normal and they have either been stored or frozen anyway.

MEATS:

Beef Chuck: Chuck prices range from $11/kg through to $15/kg depending on quality.

Beef Rib: Prices for a rib roast range from $38/kg to $45/kg.

Sirloin: The price of sirloin ranges from $30/kg to $50/kg depending on whether the cut is from the bottom sirloin, top sirloin or tenderloin.

Beef Shank: Shank is less popular than lamb shank and are typically purchased individually for between $2 and $5 each.

Mince: Can make into meatballs which are either fried or stewed, or a pasta bolognese. About $6 per kg for the lowest grade.

Sausages: Grilled or fried. Can be found for about $4.50 per kg.

Corned Silverside: Best cooked in a slow cooker. A bit over $6 per kg in the shops.

Instead of going for the cheapest cut you could try buying larger pieces which should bring the cost down eg; instead of buying pre cut rump steak buy a piece of rump and portion it up yourself. Or if you have a large freezer consider buying meat in bulk.

Kangaroo is great – A bit tricky to cook but lovely once you master it.

Lamb: Shoulder (break it down for many uses, including forequarter chops)

Leg of Lamb: Lamb leg ranges in price from $10 per kilo to $15 per kg

Lamb Shoulder: The shoulder of the lamb costs anywhere from $12/kg to $17 per kilo with grain fed lamb generally commanding a higher price.

Backstrap: Lamb backstrap prices vary from $18 per kilo through to $22 per kilo

Lamb Cutlets: Lamb chops or cutlets range from $30 through to $60 per kilo and are best cooked on the barbecue or pan fried.

Lamb Loin: The loin of the lamb is a popular cut of meat and prices range from $40 through to $50/kg.

Shanks: Lamb shanks are often sold individually costing $4 through to $6 each. Hind shanks are the most favoured variety of shank as they are less sinewy and cook faster than forequarter shanks. They are a perfect cut for oven baking and slow cooking.

Chicken: Buy a whole bird and portion it. About $8 for a free range bird at the markets. Can be bought for about $5 per kg. Make into roast chicken and serve with roasted veges. What’s left over can make sandwiches next day, or serve with rice and sauce, make stock from the left over carcass.

Chicken Breast: Chicken breasts are great for all types of dishes and range in price from $6 to $15 per kilo with free range and cage free chicken breasts bringing higher prices.

Chicken Drumsticks:  The price of drumsticks range from $3/kg to $10/kg with free range chickens costing more.

Chicken Mince: From $3/kg to $20/kg depending on the quality.

Thigh: Chicken thigh packages are priced between $7/kg through to $30/kg with organic free range costing more.

Whole chicken: The price per kilo is usually around $5-8/kilo. Prices for a whole chicken range from $15/kg to $25/kg for organic chickens.

Chicken Wings: Chicken wing prices vary from $3/kg to $6/kg.

Pork: is also a good cheap meat, Pork roast about $6 per kg. Long slow cooking in an oven or a convection cooker. Try pork shoulder.

Fish: Basa. About $10 per kg but regularly on special. Crumb and fry up and serve with chips.


 

[otw_is sidebar=otw-sidebar-32]